Mezoterapi

Mezoterapi

İlk defa 1952 yılında, Fransız Doktor Pistor tarafından tanımlanmıştır. Mezoterapi; ağrılı hastalıkları, vücutta bulunan yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar yoluyla kontrol altına alan, ya da tedavi eden bir tıbbi uygulamadır. Latince “meso=orta” ve “terapi=tedavi” kelimelerinden meydana gelmiş olup, “orta deri tedavisi” anlamındadır. Ağız yoluyla kontrol altına alınan ilaçların aldığınız miktarların tümü ile ilgili hedef organa kadar ulaşmaktadır.

Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilmeden parçalanarak atılır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için, hastalıkla ilgisi olmayan ancak o ilaçtan etkilenebilen diğer organ ya da dokularımızı da etkileyecek ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapi ise sadece sorunlu bölgeye küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla hiçbir istenmeyen yan etkiye neden olmaksızın problemi çözecektir.

Mezoterapi çok ince ve kısa iğne uçları kullanılmak suretiyle uygulanan bir yöntemdir. Mezoterapide ilaçların buradan emilimi çok az olduğu için, sistemik dolaşma ilaç geçimi de yok denecek kadar azdır.

Yapılan enjeksiyon sayısı, hastaya, hastalığa ve enfeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mezoterapi Kullanıldığı Yerler

Estetik amaçlı olarak selülit ve bölgesel zayıflama başta olmak üzere cilt problemleri, cilt yaşlanması cilt lekeleri, akne, skar izleri ve saç dökülmesini engellemek amacıyla,

Kas-iskelet sistemi ,eklem hastalıkları,  boyun, belfıtığı, migren, adet ağrılarında, spor travmalarında,

İmmun sistemi güçlendirme de

Varis, hipertansiyon, lenfödem ve flebit, hemipleji gibi bazı damar hastalıklarında da yaygın olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Yüz Mezoterapisi

Yaşlanma, yaşamın doğal bir sonucudur. Yapısal genetik ve çevresel faktörler aynı zamanda yaşam şartları yaşlanmanın sürecini etkiler. Kırışıklık, cildin yaşlanmasının en belirgin ifadesidir. Kırışıklıklar, durumları ve derinliklerine bağlı olarak az veya çok belirgindirler.

Mezolift (mesolifiting), kelime olarak “cilt germe” anlamına gelmektedir. Mezolift kırışıklık tedavisi iki başlık altında incelenebilir: Birincisi; yaşlanmayı geciktirici (antiaging) uygulamalar, ikincisi; Yaşlanma süreci içerisinde meydana gelmiş olan kırışıklıkların başta dolgu maddeleri olmak üzere bir çok farklı uygulama ile yok edilmesi ya da azaltılmasını içeren uygulamalardır. Antiaging özellikteki mineral, vitamin ve bazı yapısal elemanların sistemik yolla verilmekten ziyade özellikle yaşlanmanın en çok belirginleştiği bölge olan yüzümüze mezoterapi yoluyla uygulanması hem uygulanan ilaçların asıl gerekli olan bölgedeki etkinliğini arttıracak, hem de diğer organların gereksiz yere yorulmalarını engelleyecektir.Çokça bilinen gençlik aşıları,Prp,Cilt altına uygulanan Ozon da bir mezoterapi uygulamasıdır.Ürün içene bir miktar Botulinum toksini konarak Mezobotoks, Hyaluronik asit konarak Hyabotoks işlemi yapılabilir.Akne ve skar izlerinin yokedilmesi amacıyla da kollajenaz,hyalüronidaz içeren ürünler kulanılabilir.Leke tedavisi de ayrıca biraz daha zor ama yüz güldürücü sonuçlar aldığımız bir mezoterapi durumudur.

Seans sıklığı kişiye göre değişmekle birlikte ilk ay 3 veya 4 seans, ikinci ve üçüncü ay 15 günde 1 seans, dördüncü ay 1 seans idame tedavisi şeklinde düzenlenmektedir. Seans sayısı arttıkça etkisi kalıcı olur. Dermapenle kombine edilirse sonuç daha da muhteşem olur.

SELÜLİT ve MEZOTERAPİ

Ülkemizdeki kadınların neredeyse %80′inin sorunu olan selülit, kalça, bacaklar, karın, hatta kollar ve dizlerde bile oluşabilir. Doktorlar, bu portakal kabuğu görünümüne nelerin sebep olduğunu tartışa dursunlar, selüliti olanlar bunlardan çabucak ve acısız bir şekilde kurtulmanın yolunu buldular bile.

Selülitin oluşmasının sebebi olarak östrojen hormonu gösteriliyor. Östrojen hormonu da kadınlara özgü bir hormon olduğu için selüliti kadınlara özgü bir hastalık olarak nitelemek yanlış olmaz. Östrojen, vücutta yağ ve şekerin depolanmasını sağlayarak insülini artırır. Özellikle ergenlikte , hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanıldığı dönemlerde, bu hormon en üst seviyeye ulaşır.

Kadın vücudunda kalça, karın, alt ve üst bacak bölgeleri yağ depolamaya uygun bir yapıdadır. Selülit, deri altındaki yağ hücreleri gereğinden fazla yağ depoladıkları zaman oluşur. Şişen hücreler dışarı doğru çıkıntılar oluşturur ve sonuçta deri girintili çıkıntılı bir hal alır.

Selülit Mezoterapisi etkin ilaçlar cildin derm tabakasına birer santim arayla batırılır. Bu ilaçlar, kılcal damar dolaşım yoluyla selülitli bölgeye direkt etki ederler. Böylece dokulardaki ödemi çözer, bozulmuş olan lenf ve kan dolaşımını düzeltirler. Bozulmuş olan yağ hücreleri ile dolaşım arasındaki ilişki tekrar kurulur ve yağ hücrelerine depolanmış yağ yeniden çalışmaya başlar, şeker ve yağ asitlerine ayrılarak kullanılabilir hale gelir. Mezoterapi süresince kişinin yapacağı düşük kalorili bir rejimle bu yağlar, vücut tarafından enerji olarak tüketilir. Mezoterapi olmadan yapılacak bir diyet aslında normal kısımlarda yağ kaybına neden olup yerel fazlalıkları daha belirgin bir hale sokar. Yağ dokusu yüz, göğüs gibi hasta vücudunun üst kısımlarından kaybolur, kalça ve bacaklarda yağ dokuları değişime uğramaz. Mezoterapide, kişi, bölgesel olarak selülit yağlarını kaybettiğinden kısa sürede (15 günde 2 beden) olması gereken şekle kavuşabilmektedir.

KULLANILAN İLAÇLAR

1) Yağ hücrelerini parçalayıcı (Lipolitik) ilaçlar: Bunlar tembel halde bulunan yağ hücrelerine işlevsellik kazandırırlar. Trigliseridlerin yağ asidi ve gliserol haline dönüşmesine imkan verirler. Böylece vücut diyetin desteğiyle bu enerjiyi kullanıp yakacak ve bölgesel olarak zayıflayacaktır.
2) Bitkisel kökenli ilaçlar: Kılcal dolaşım geçirgenliğini normale dönüştürürler. Hücre ile dolaşım arasındaki yağ değiş tokuşlarının tanzimini yapar, hücredeki fazla suyun atılmasını sağlarlar.
3) Anestezik ilaçlar: Ağrı kesici etkisi yaparlar ve damar açıcı faaliyetleri vardır.

Tedavi Süresi Nedir?

Genelde 2 seans olmak üzere 15 günde 2 beden incelme kaydedilir. Tedavi süresi 15 – 30 gün arasında değişmektedir.işlem Ozon,Prp ve veya G5 gibi aletlerle kombinlendiğinde sonuç daha da etkili olacaktır. Seanslar ilerledikçe o bölgedeki fazla santimler hızla azalacak, sarkma olmadan kişi normalde sahip olması gereken vücut ölçülerine kavuşacaktır.

Kişi beslenmesine dikkat etmezse, tedaviden sonra eski yeme alışkanlıklarına dönerse, egzersiz yapmayı ihmal ederse selülitler yeniden oluşur, ancak bunlar yüzeysel yağ olarak vücuda eşit olarak dağılır.

Saç Mezoterapisi

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmelerinde tedavi için başvurulabilecek oldukça faydalı bir yöntemdir. Özellikle saçların yoğun döküldüğü lohusalık dönemi sonrasında,günümüzde covit enfeksiyonu sonrasında yada mevsimsel saç dökülmelerinde seanslar halinde uygulanmaktadır. Bu yöntemde çok ince uçlu mezoterapi iğnesi ile vitamin, kan dolaşım düzenleyeciler, elastin, kollagen tetikleyeciler, keratin yapı elemanlarından oluşan bir kokteyl enjekte edilir.Dermapenle kombinasyonu sonucu olumlu yönde artırır.

Bu Uygulama Hangi Sıklıkta Yapılır?

Saçın ihtiyacına göre haftada bir veya iki seans uygulanabilir. Saç mezoterapisi yoğun dökülme döneminde haftada bir, daha sonra ise ayda bir kez önerilmektedir.

Saç mezoterapisi 6-10 seans önerilen bir yöntemdir.

Ağrı Mezoterapisi

Ağrının akut veya kronik olmasına ,fiyolojisine göre( nöropatik  reaktif psikosomatik) kaynaklandığı yere göre( viseral , somatik,sempatik) kullanılan ilaçlar değişir.seans aralıkları akut ağrıda sık iken kronik ağrıda 3 hafta arayla olabilir,tedaviden fayda görmezse 2. Veya 3. seanslarda kullanılan ilaç kombinasyonları değiştirilebilir.

Tanı ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurunuz.